KURUMSAL YAPI

 
 
A | a

YILDIRIM Şirketler Grubu’nun temelleri, Garip YILDIRIM’ın 1963 yılında Samsun’da kurduğu GARİP YILDIRIM VE OĞULLARI adlı küçük bir inşaat malzemesi şirketi ile atılmıştır. Kuruluşundan bu yana faaliyet alanını yeni iştiraklerle sürekli genişleten şirket, endüstriyel çeşitliliği yakalamıştır. Gösterdiği girişimcilik ve sürdürülebilir inovasyon sayesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen endüstriyel grupları arasına girmiştir.


YILDIRIM Ailesinin %100 hisse sahibi olduğu özel bir şirket konumundaki YILDIRIM Grup, 1995 yılından bu yana ailenin ikinci kuşağı olan Ali Rıza, Yüksel ve Mehmet YILDIRIM kardeşler tarafından yönetilmektedir. Bu şirket yapısı, sürdürülebilir büyümeyi yakalamak için üst düzey motivasyonun yanı sıra hızlı ve doğru karar verebilme kabiliyetini de beraberinde getirmektedir.


YILDIRIM Grup, 1993 yılında Rusya’dan direkt olarak ithal etmiş olduğu taş kömürü ile ilk uluslararası ticaretini gerçekleştirmiştir. 15 yıl sonra, 2008 yılında İsveç’te ilk uluslararası yatırımını hayata geçirmiştir. Bu atılımları takiben Grup, merkezi İstanbul’da bulunan ve dünyanın 4 kıtasında, 21 ülkede faaliyet gösteren küresel bir güç konumuna erişmiştir. YILDIRIM Grup iştirakleri, dünya çapında toplam 12.000’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. 2004 yılından bugüne satın alma, modernizasyon ve iyileştirme projelerine 5 milyar ABD dolarının üzerinde yatırım yapılmıştır.


Metal ve Madencilik birimi Yılmaden Holding bünyesinde dünyanın en büyük pazarlanabilir sert parça krom cevheri üreticisi ve Türkiye’nin tek yüksek kaliteli karbonlu ferrokrom üreticisi Eti Krom, maden arama şirketi Yılkrom, dünyanın en eski ferroalyaj üreticileri arasında yer alan Vargön Alloys (İsveç), dünyanın en zengin krom cevheri madenlerinden biri olan Voskhod Chrome (Kazakistan), Bağımsız Devletler Topluluğu’nun en modern ferroalyaj tesisi Tikhvin Ferroalloy (Rusya) ve değerli ferroalaşım üreticisi Bear Metallurgical Company (ABD) yer almaktadır.


Kömür ve Kok Birimimizde Türkiye’nin en büyük ikinci parça kömür ithalatçısı Yılyak, Kolombiya’da kurulu kok üretim yatırım şirketi Yılcoque, Amerika kıtasının en büyük entegre kömür madenciliği projesi BCC bulunmaktadır.


2010 yılında faaliyetlerine başlayan Yıldırım Enerji Holding bünyesinde 5 adet yeşil saha enerji santrali projesine yatırım yapılmakta ve 3 adet aktif hidroelektrik santralinin işletmesi üstlenilmektedir. Gübre ve Kimyasallar Birimimiz Yılfert Holding bünyesinde Türkiye’nin en büyün CAN gübresi ve amonyak üreticisi ve ihracatçısı olan Gemlik Gübre ile kimyasal ve petrokimyasal ürün ticareti yapan Yılkem bulunmaktadır.


Liman İşletmeciliği ve Lojistik Birimimiz olan Yılport Holding, dünyanın en hızlı büyüyen uluslararası konteyner terminal operatörüdür. Türkiye’de 5, Portekiz’de 7, İsveç’te 2, İspanya’da 2, Peru’da 1, Malta’da 1, Norveç’te 1 ve Ekvador’da 1 olmak üzere toplam 20 liman ve 6 kara terminali portföyümüzde bulunmaktadır. Denizcilik birimimiz Yılmar Holding’in filosunda 10 kuru yük ve genel kargo gemisi, 11 sıvı yük tankeri olmak üzere 21 gemi bulunmaktadır. 2007 yılında Grubumuz tarafından satın alınan Marmara Tersanesi, kuru yük gemilerini ve kimyasal tankerleri inşa etmektedir. Yıldırım Holding, girişim sermayesi alanında dünyanın en büyük üçüncü konteyner taşımacılık şirketi CMA CGM’e ve Belçika merkezli yat kiralama şirketi Sealease’e yatırım yapmıştır. CMA CGM’in %24 hissesinin ve Sealease’in %75 hissesinin sahibi Yıldırım Grup’tur.


Gayrimenkul Geliştirme Birimimiz İstanbul Boğazı’nda yer alan ve Osmanlı Dönemi’nden kalan tarihi Beykoz Kundura Kompleksi’nin renovasyon ve gayrimenkul geliştirme projesini üstlenmektedir.


Yıldırım Ailesi, yarım asrı geçen şirket kültürünün bir birikimi olarak sosyal sorumluluk bilinciyle, ülkemizin ve Türk insanının, eğitim, sağlık ve kültürel alanda gelişimine aktarabilmek amacıyla, 2015 yılında Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı’nı kurmuştur.